Jei be vestuvinės puokštės neišsiverčia nė viena nuotaka, tai šventinei floristikai dažna pora nusprendžia pataupyti. Ne vieną dešimtmetį dirbantis, tarptautinį pripažinimą pelnęs floristas Sigitas Kaminskas pataria tokią svarbią dieną kaip vestuvės pasinaudoti profesionalų paslaugomis.
Išlaikyti kontrastą
Vakarų Europos šalyse floristas rūpinasi vestuvių, jubiliejų, kitų didesnių švenčių dekoravimu. Lietuvoje vyrauja tendencija: vestuvių floristika būna arba itin pompastiška, pareikalaujanti nemažai pinigų, arba itin kukli, apsiribojanti jaunosios puokšte.
Tačiau būtent profesionalas atkreipia dėmesį į tai, apie ką kartais net nesusimąstoma. Floristas S. Kaminskas pastebi, kad besirinkdamos puokštę nuotakos ne visada pagalvoja apie visumą, vieningą šventinį įvaizdį.
„Jei nuotakos suknelė būna prabangi, puošta Swarovski kristalais, tai puokštė turėtų būti kukli, ir atvirkščiai. Tarp nuotakos suknelės ir puokštės turi būti kontrastas, tada atsiranda nuotakos įvaizdžio harmonija“, – pataria fitodizaineris, sukūręs puokštes ne vienai jaunajai.
Floristas apgailestauja, kad nuotakos neretai bijo išsiskirti ir dažnai kopijuoja viena kitą. Šiek tiek ironizuodamas jis pastebi, kad dabar kartais vadovaujamasi požiūriu: „Mano draugė tekėjo su penkiais baltais gvazdikais, tai ir aš taip rinksiuosi“.
S.Kaminsko pastebėjimu, požiūrio į vestuvinę puokštę kaitą atspindi net karališkoji šeima: šiemet su princu Hariu susituokusios Meghan puokštė buvo gerokai kuklesnė palyginti su prieš septynerius metus ištekėjusia Kate Middleton ar dar anksčiau – princese Diana.
„Supaprastėjo ir suprastėjo“, – vestuvių floristiką ir puokštes ne tik karališkoje šeimoje įvertino profesionalas.
Kiek verta jaunosios puokštė
Pastaruoju metu floristai skundžiasi, kad užsakymų vestuvėms gerokai sumažėjo.
S.Kaminskas prisimena laikus, kai per savaitgalį tekdavo dekoruoti per 10 vestuvių. Grįžęs iš nuovargio griūdavo į lovą: per trumpą laiką reikėdavo papuošti pamerges, mašinas, dekoruoti šventės vietą, bažnyčią, padaryti jaunosios puokštę.
Šią vasarą floristas turėjo vienas „normalias“ vestuves, kur reikėjo papuošti restoraną, mašinas ir bažnyčią. Dauguma jaunavedžių dabar užsako tik puokštelę ir puošmeną jaunikio atlapui.
S.Kaminskas nesistebi tokia situacija – iš dalies prie to prisidėjo ir kolegos, gerokai užkėlę kainas. Pastebėję išaugusį floristų apetitą, jaunosioms neretai pagelbėja renginių organizatoriai, paprastą bei neįmantrią puokštę padarantys pigiau nei profesionalai.
„Patys floristai užrietė nosis. Nereikia nuo jaunosios plėšti pinigų vien todėl, kad daro vestuvinę puokštę. Jei puokštė įnoringa, susidedanti iš daugybės įvairių gėlių, veislių – tada taip, kaina turėtų būti didesnė. Bet jeigu tai paprasčiausia baltų rožių puokštė, taip vadinamas „kopūstėlis“ arba bidermajeris – už šį 10 ar 15 minučių darbą negalima prašyti 100 eurų. Normali tokios puokštės kaina yra apie 30 eurų“, – paaiškino fitodizaineris.
Dabar jaunosios puokštė svyruoja apie 50 eurų, priklausomai nuo pasirinktų gėlių ir stiliaus. Kuo ji įmantresnė, tuo puokštės kaina didesnė.
Pasak floristo, dabar po truputį sugrįžta krentančios, lašo formos puokštės, kurių neprofesionalas nepadarys.
Kai jaunoji abejoja, ar verta užsisakyti nuotakos puokštę, S. Kaminskas pusiau juokais pusiau rimtai siūlo geriau ant stalo padėti dviem buteliais mažiau alkoholio ir taip sutaupyti puokštei. Mat vaišės ir gėrimai – vis dar svarbi lietuviškų vestuvių dalis.
Kaip išsirinkti floristą
Tris dešimtmečius floristu dirbantis Sigitas iškart pastebi, ar jo daryta vestuvinė puokštė atitiks lūkesčius. Kai kurių užsakymų stengiasi išvengti, jeigu mato, kad jo ir užsakovės skoniai nesutampa.
„Kai jaunoji pageidauja dažytų gėlių, bandau atkalbėti nuo tokių nesąmonių. Tada ji apsisuka ir išeina, galvodama, kad aš kvailas. Atras kitą, protingesnį floristą, kuris padarys bet ką – ir su dešrom, ir su krabų lazdelėmis“, – ironizuoja floristas.
Pasitaiko nuotakų, kurios pageidauja puokščių su vaisiais ar daržovėmis. Pašnekovas gana skeptiškai vertina tokią madą – pirmiausia dėl higienos sumetimų.
Prieš užsisakant puokštę patariama pasidomėti floristo darbais, dabar tam daugybė galimybių – socialiniai tinklai, interneto svetainės.
Jaukumui reikia ne tik pinigų
S.Kaminskas pastebi, kad tam tikros vestuvių floristikos tendencijos atsiranda dėl kartų skirtumo. Jaunoji karta, perkopusi 20 metų ribą, neskiria daug dėmesio gėlėms ir nelabai jas pažįsta.
Kartais jaunavedžiai puokštes užsakinėja tiesiog socialiniame tinkle ar atsiunčia konkrečią užklausą, pavyzdžiui, kur gauti dirbtinių gėlių papuošti vestuvėms už 100 eurų.
Floristo manymu, tokiai porai svarbiau pinigai nei tai, kaip atrodys šventės vieta. Nustebino ir tai, kad dirbtines gėles norėta pasirinkti vasarą, kai žydi daugybę augalų. Pašnekovas prisiminė, kaip teko dekoruoti pagoniškas vestuves su smilgomis, ajerais, lauko gėlėmis.
Profesionalas, net ir turėdamas nedidelį biudžetą, atsižvelgdamas į jaunųjų filosofiją, gali skoningai iš kūrybiškai papuošti šventės vietą.
„Vestuvės – tai ta diena, kuri ilgam turėtų įsirėžti atmintyje ir likti gražiose nuotraukose. Nereikia persistengti ir mokėti tūkstančius, kad šventės vietoje būtų jauku, neperkrauta ir subtilu“, – pataria fitodizaineris.
Vietoj gėlių – vokeliai
Dabar dažnai jauniesiems vietoj gėlių puokščių dovanojama po vieną žiedą, o kitus pinigus siūloma paaukoti pasiūlytai labdaros organizacijai.
„Užvertimas gėlėmis nėra normalus reiškinys: reikia rūpintis vazomis, indai virsta, dūžta, paskui būna keblu visas gėles surinkti, parvežti“, – besikeičiančią tendenciją palankiai įvertino floristas.
Per savo praktiką jis prisiminė vos porą atvejų, kai jaunoji iki šventės pabaigos paprašė pasirūpinti ir svečių atneštomis gėlėmis.
S.Kaminskas siūlo svečių paprašyti gėlėms skirtus pinigus dėti atskirą vokelį, o už surinktą sumą samdyti floristą, kuris dekoruos šventės vietą – išloš ir jaunieji, ir svečiai, pabūsiantys profesionalo sukurtoje jaukioje aplinkoje.
Taip elgiasi svečiai užsienyje – jie neneša gėlių, o tam skirtus pinigus sudeda į vokelius.
Komentarų nėra